utilizator clona din greseala

Pentru întrebări legate de facilităţile forumului phpBB 2.0.x, acest loc este cel mai potrivit.
Închis
ibis
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 20-Feb-2006, 12:05:23

utilizator clona din greseala

Mesaj de ibis »

[nu obisnuiesc sa deschid eu topice, insa nu am gasit raspunsul, oricat am cautat. daca raspunsul exista, totusi postat, imi cer scuze]
un utilizator de pe forumul meu si-a ales un user name. l-a folosit ceva timp, dupa care si-a dat seama ca e mai bine sa posteze cu numele real. a creat un nou user. acum, as vrea sa sterg primul user name, dar posturile sa ii fie trecute la al doilea. teoretic, as putea face asta din baza de date mysql. nu m-am riscat insa, pt ca am zis sa nu fac alta prostie. este posibil sa schimb la posturi in mysql user-name-ul, astfel incit sa fie trecut la altcineva? exista o modalitate mai simpla? daca sterg userul vechi, nu se sterg si posturile?
black ice
Utilizator înregistrat
Mesaje: 19
Membru din: 01-Ian-2006, 22:09:39

Mesaj de black ice »

Nu e mai simplu să schimbi nickul userului initial?
ibis
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 20-Feb-2006, 12:05:23

Mesaj de ibis »

incercand sa fiu cat mai explicit, probabil ca am devenit eu alambicat. exact asta spuneam, sa schimb userul 1 in user 2, insa fara a pierde mesajele scrise pina acum de user 1 sau de user 2. sa nu fie ceva de genul "overwrite"
Beatrice
Utilizator înregistrat
Mesaje: 18
Membru din: 15-Feb-2006, 18:15:13
Ext: Nu
Server: Windows
Nivel phpBB: Mediu
Nivel php: Mediu
Localitate: Copenhaga - DK
Contact:

Mesaj de Beatrice »

Pai ideea era simpla. Schimba numele userului 1... daca pe el in cheama Gica, schimba-l in numele real din Panoul lui, fara sa piarda mesaje! E simplu! ca nu are rost sa pui mesajele in 2 si sa faci alte prostii... Iar daca utilizatorul nr. 2 a scris cateva mesaje asta este nu o fi foc... Ca va trebui sa-l stergi ca sa nu aibe 2 nume... NU stiu, eu asa zic ca ar fi cel mai simplu!
Avatar utilizator
seelview
Fost coleg
Mesaje: 2146
Membru din: 13-Apr-2005, 21:24:50
Versiune: 3.x
Ext: Da
Server: UNIX/Linux
Nivel phpBB: Foarte experimentat
Localitate: Cu curu' pe scaun
Contact:

Mesaj de seelview »

exista un mod care asociaza toate posturile unui guest cu ale unui utilizatori. Pt a face asta trebuie sa stergi unul din usere(preferabil ala cu mai putine posturi) si apoi folosesti modul.

Post associator
"Don't have fear, I is here"
Seelview Photography / Blog this
Închis

Înapoi la “2.0.x Cum pot să...?”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Semrush [Bot] și 12 vizitatori